پوکي استخوان ، علل ايجاد بيماري علايم و پيشگيري و درمان

POOKIYE%20OSTOKHAN پوکي استخوان ، علل ايجاد بيماري علايم و پيشگيري و درمان


همه ما مي دانيم که با افزايش سن منحني شکستگي استخوان ها، خميدگي پشت و کوتاه شدن قد ايجاد مي گردد که در واقع اين علايم نشانه هاي بيماري به نام پوکي استخوان است که با آگاهي از اين بيماري، مي توانيم از بروز آن پيشگيري کنيم. پوکي استخوان چيست؟ پوکي استخوان يا اسم علمي آن (osteo prosis) به معني پوک شدن يا نازک شدن استخوان ها به هر علتي مي باشد که اغلب در افراد سالخورده ديده مي شود. اين شکسته شدن استخوان ها، علامت بارز پوکي استخوان است و به خصوص در استخوان هاي مچ دست، ستون فقرات و گردن و استخوان ران ديده مي شوند.


علل ايجاد پوکي استخوان: بروز بيماري پوکي استخوان در هر شخصي بستگي به عواملي چون سن، جنس و نژاد دارد. عوامل ژنتيکي و وراثتي نيز در تعيين حداکثر توده ي استخواني مهم هستند. پوکي استخوان مشکلي است که در اثر افزايش سن ايجاد مي گردد ولي ميزان حداکثر توده استخواني به طور عمده اي تحت تأثير عوامل ژنتيکي هستند. (نقش عوامل ژنتيکي) بعضي از بيماري ها و درمان هاي آنها باعث افزايش خطر ابتلا به پوکي استخوان مي شوند ماند يائسگي زود هنگام در سنين پايين تر ، فقدان پريودهاي ماهانه، درمان با داروهاي استروئيدي (کورتن دار) و … بسياري از جنبه هاي زندگي روزانه از قبيل، رژيم غذايي، فعاليت بدني، مصرف الکل و سيگار و … نيز مي توانند بر روي استخوان ها اثر بگذارد.
علائم و نشانه هاي پوکي استخوان (عوارض پوکي استخوان) : پوکي استخوان فقط وقتيکه ايجاد شکستگي مي کند باعث شکايت افراد مي گردد، به عنوان مثال نمي توان کمر درد و يا پشت درد را به حساب پوکي استخوان گذاشت. از شکستگي هاي رايج بر اثر پوکي استخوان مي توان شکستگي هاي مچ دست، ستون فقرات، گردن و استخوان ران را نام برد. شکستگي هاي مچ دست (ماکيز) در خانه هاي 70 -50 ساله بسيار شايع است که در هنگام زمين خوردن در استخوان راديوس ساعد رخ مي دهد. حدود 3/1 خانم هاي بعد از شکستگي دچار آلگو ديستروفي مي شوند که باعث ايجاد درد، حساسيت و تورم دست مي شود. شکستگي ستون فقرات باعث ايجاد فشردگي در مهره هاي ستون فقرات مي کند و باعث ايجاد درد در قسمت پشت و در محدوده مهره ها مبتلا مي شود و بهبود آن تدريجي است. شکستگي هاي ستون فقرات که به علت پوکي استخوان ايجاد شده اند باعث انتشار درد به قسمت پايين پاها نمي شوند (سياتيک) و اين وضعيت معمولاً به علت مشکلات ديسک ايجاد مي گردد.
درمان پوکي استخوان: گر چه هنوز هيچ درماني براي بازگرداندن اثرات سوء پوکي استخوان وجود ندارد اما مي توان با انجام کارهاي زير سرعت از دست دادن استخوان را در آينده کاهش داد.
کنترل درد: در مواردي که درد شديد است مي توان از روشي به نام سمپاتکتومي استفاده نمود که در اين روش اعصابي را که در آن منطقه عصب دهي مي کنند را بي حس مي کنند.
فيزيوتراپي: براي کاهش و تسکين درد بيماراني که بعد از شکستگي ستون فقرات دچار اسپاسم و گرفتگي مي شوند از فيزيوتراپي و هيدروتراپي (تمرين آرام در آب گرم) مي توان استفاده نمود از روش هاي ديگر در درمان پوکي استخوان مي توان به : هورمون درماني (درمان جايگزيني هورموني HRT) ، ويتامين D ، استفاده از کلسترول و کلسيتوتين، فلورايد سديم، کلسيم، رژيم غذايي نامناسب و تمرينات ورزشي.
پيشگيري از ابتلا به پوکي استخوان: ما مي توانيم با انجام اقداماتي مثل رژيم غذايي، حاوي کلسيم که استفاده از لبنيات در اين امر مفيد است، مصرف ويتامين ها، انجام تمرينات ورزشي در سنين کودکي و نوجواني، عدم استعمال سيگار و … از ابتلا به پوکي استخوان جلوگيري کنيم.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>