google


موتورهای جستجوی زیادی برای پیدا کردن اطلاعات از دنیای بی نهایت وب وجود دارند . اما بیشتر کاربران فقط با تعداد معدود و معروف آنها کار می کنند . یکی از این موتورهای جستجو ” گوگل” می باشد . گوگل محبوب ترین موتور جستجوی جهان است که پربازدیدترین وب سایت اینترنتی نیز می باشد .
بد نیست بدانید تنها یکی از خدمات گوگل سرچ اطلاعات است . گوگل خدمات بسیار زیادی برای کاربران اینترنتی انجام می دهد و بی شک هیچ کاربر اینترنتی را نمی توان پیدا کرد که از خدمات این وب سایت بی بهره مانده باشد . این خدمات از سطوح بسیار پایین و برای افراد مبتدی و آماتور شروع می شود و به مراحل بسیار حرفه ای نظیر افزایش سرعت یک وب سایت توسط ابزار page speed و یا راه اندازی سرویس گوگل ارث برای مشاهده آنلاین هر نقطه از دنیا و . . . می رسد .
بی شک این غول اینترنتی می تواند بسیاری از مشکلات شما را حل کند و شما را به خواسته تان رهنمون سازد . اما همانطور که هیچ سیستم منظم و محبوبی بدون قانون و روش های خاص خود نیست گوگل نیز قوانین و روش هایی برای رسیدن به اطلاعات دارد و دانستن آنها می تواند سرعت رسیدن به خواسته ها و نتایج آن را بهبود بخشد .
در این مقاله آموزشی به روش های جستجو و ترفندهای مختلف و کاربردی در این سیستم محبوب و قدرتمند اشاره خواهیم کرد .


برای مشاهده تمامی عکس ها در اندازه واقعی بر روی آنها کلیک کنیدروش های جستجو و ترفند های جستجو درگوگل
همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم برای رسیدن به اطلاعات مورد نظر از طریق جستجو ، روش هایی است که میتوان از آنها برای رسیدن هرچه سریعتر و بهتر به مطلوبمان استفاده کنیم. در اینجا به نکته هایی ارزشمند و کاربردی برای جستجو در موتور جستجوی گوگل اشاره می کنیم :

 • اولین شیوه مورد استفاده برای جستجو نوشتن عبارت مورد نظر در کادر جستجو است . بدین ترتیب گوگل شروع به جستجو در می کند و وب سایت هایی را برای شما لیست می کند که حداقل یکی از کلمات مورد نظر شما در آن باشد .
  مثلاً اگر شما کلمه الکترونیک دانلود را وارد کرده باشید وب سایت هایی برای شما لیست می شوند که حداقل یکی از کلمات الکترونیک و یا دانلود را داشته باشند .
 • دومین روش استفاده از نماد “” است و در این روش شما می توانید عبارت مورد نظر خود را بین علامت ” و ” قرار دهید و گوگل به جستجوی عین عبارت مورد نظر شما خواهد پرداخت .
 • در صورتی که می خواهید فقط یکی از عبارت های مورد نظر شما در نتایج موجود باشد بیت کلمات از OR استفاده نمایید . بدیهی است اگر واژه « الکترونیک OR دانلود » را سرچ کنید نتایج به صورتی است که یا کلمه دانلود و یا کلمه الکترونیک در آن قرار دارد .
 • اگر بخواهید یک کلمه حتما باشد و همراه با یکی از دو کلمه دیگر بیاید از حالت پرانتز میتوانید استفاده کنید . بدین ترتیب : (Electronic (website OR download
  در این صورت نتایج به گونه ای است که در آن حتماً کلمه electronic به همراه یکی از کلمات website و download آمده است .
 • اگر می خواهید کلمه مورد نظر در عنوان صفحه باشد بصورت زیر عمل کنید :
  intitle: “electronic”
 • اگر مایلید کلمه ای در نتایج جستجو نباشد از علامت – استفاده کنید . مثلاً در جستجوی زیر کلمه دانلود جستجو می شود ولی نتایجی لیست می شود که کلمه الکترونیک در آن نباشد :
  الکترونیک – دانلود
 • یکی از امکانات گوگل قابلیت جستجوی پیشرفته است .

  google  لینک دسترسی به این قسمت درست در مقابل کادری که کلمات خود را در آن مینویسیم قرار دارد ، که در آن میتوان جستجوی خود را بسیار محدود تر و در نتیجه بسیار دقیق تر نمود از جمله امکانات این قسمت میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
  – محدود کردن جستجو به سایتهائی که تمامی جمله ای که شما نوشته اید را در خود دارند.
  – محدود کردن جستجو به مواردی که حداقل یکی از کلمات شما را در بر دارند.
  – محدود کردن جستجو به مواردی که کلمات جستجوئی شما را اصلا ندارند .
  – محدود نمودن جستجو به سایتهایی که با فرمت خاصی نوشته شده اند.
  – سایتهایی که در یک محدوده زمانی مشخص بروز (Update) شده اند.
  – مواردی که شامل اعدادی در یک محدوده معین هستند.
  – سایتهائی که دارای یک (Domain) نام سایت مشخص هستند.
  – مواردی که شامل مطالب غیر اخلاقی نیستند.
  – و…

سایر خدمات مفید سرچ گوگل :

 • شما می توانید در هر زمان از ماشین حساب گوگلی استفاده کنید . بدین ترتیب که عبارت مورد نظر خود را در کادر جستجو وارد کرده و دکمه search را بزنید . گوگل خود حاصل را نمایش می دهد .
  ۵*۹+ sqrt(10)^3
 • شما در هر زمان توسط دستور زیر می توانید زمان شهر مورد نظر خود را ببینید .
  time Tehran
  بجای کلمه Tehran می توانید هر شهر مورد نظر خود را جستجو کنید .
 • شما می توانید با موتور جستجوی گوگل تبدیل واحد نمایید . تبدیل واحد های طول حجم مساحت و . . . فقط لازم است مقدار مورد نظر خود را نوشته و واحد مورد نظر را نیز اعلام نمایید . ۱٫۵ cm in inch


 • چند نکته مهم و مفید در رابطه با نتایج جستجو ها :

 • شاید بارها برایتان پیش آمده است که در نتایج جستجو به صفحه ای برخورده اید که حاوی مطالب مهمی برای شماست اما آن صفحه باز نمی شود . نگران نباشید. گوگل برای این امر هم راه حلی سنجیده است . یکی از امکانات گوگل ذخیره کردن صفحات اینترنتی است . بدین ترتیب که هنگام نمایش نتایج جستجو در کنار هر نتیجه یک لینک با نام cache موجود است . در صورتی که صفحه مورد نظر شما به هر دلیلی باز نشد شما می توانید از طریق این گزینه صفحه ذخیره شده را به صورت کامل مشاهده نمایید .
 • در کنار هر نتیجه لینکی با عنوان similar مشاهده می شود . از این گزینه جهت رسیده به نتایج مرتبط میتوانید استفاده نمایید .
 • در صورتی که در دنیای وب به دنبال عکس ، موزیک ، ویدئو ، کتاب ، مکان ، خرید و فروش و . . . هستید می توانید از قسمت بالا سمت چپ به قسمت مورد نیاز خود بروید . در صورتی که آنچه مد نظر شماست در لیست نبود کمی جلوتر گزینه more را انتخاب نمایید و از لیست موجود محدوده مورد نظر خود را انتخاب کنید .

 • googleجستجوی عکس :
یکی از پرطرفدار ترین جستجوها ، جستجوی عکس است . بدلیل اهمیت این نوع جستجو چند نکته در این باره در این قسمت مطرح می شود . تمامی نکات مربوط به جستجو که در بالا گفته شد در این قسمت هم صدق می کنند . البته نتایج این قسمت فقط تصویر است .
پس از انتخاب موضوع image و محدود کردن جستجو به نتایج تصویری و انجام جستجوی مورد نظر گوگل این امکان را برای شما میسر ساخته است که نتایج خود را بهینه کنید . در قسمت بالای نتایج از طریق Related searches می توانید به جستجوی مطالب مشابه و مربوط به جستجوی خود بپردازید .
در قسمت سمت چپ یک سری محدود کننده هایی وجود دارد . در ابتدا شما می توانید سایز عکس مورد نظر خود را مشخص کنید . در این قسمت می توانید سایز عکس large , medium انتخاب کنید با به مشخص کنید به دنبال ابکونی در رابطه با عبارت مورد نظر خود می گردید یا به صورت دقیق سایز عکس را مشخص کنید .
در قسمت بعد نیز می توانید نوع عکس را مشخص کنید . این قسمت شامل عکس صورت و چهره ، عکس معمولی clip art و یا عکس های خطی و دو بعدی باشد .
در انتها هم می توانید رنگ عکس خود را بر طبق دلخواه خود انتخاب کنید . در این حالت عکس هایی لیست می شوند که در زمینه آنها از رنگ مورد نظر شما استفاده شده باشد . همپنین می توانید عکس تمام رنگی یا سیاه و سفید انتخاب کنید .


google


 الکترونيک دانلود

 

icon برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


تاريخ: ۱۲ آبان ۱۳۸۹ ۹ نظر